
Osuszanie (suszenie powietrza) w systemie klimatyzacji zapewnia parownik. Ponieważ parownik pracuje w temperaturze poniżej punktu rosy, wilgoć w powietrzu skrapla się na rurkach parownika. Wilgoć ta gromadzona jest na dnie parownika w patelni i usuwana poprzez orurowanie do centralnego odpływu lub na zewnątrz gruntu.
Osuszacz powietrza jest urządzeniem klimatyzacyjnym, które kontroluje wilgotność w pomieszczeniu lub budynku. Często stosuje się go w piwnicach o wyższej wilgotności względnej ze względu na niższą temperaturę (i skłonność do wilgotnych podłóg i ścian). W sklepach spożywczych duże otwarte komory chłodnicze są bardzo skuteczne w osuszaniu powietrza wewnętrznego. Nawilżacz natomiast zwiększa wilgotność budynku. Inne porady grzewcze też są ważne.
Konserwacja ważna też po uzyskaniu dofinansowania wymiany pieca np w Warszawie
Wszystkie nowoczesne systemy klimatyzacji, nawet małe okna wyposażone są w wewnętrzne filtry powietrza. Są one zazwyczaj wykonane z lekkiego materiału mierniczego i w zależności od warunków należy je wymienić lub umyć. Na przykład w budynku o wysokim zapyleniu lub w domu z futrzastymi zwierzętami domowymi, filtry będą musiały być wymieniane częściej niż w przypadku budynków pozbawionych tych zanieczyszczeń.
Niewykonanie wymiany tych filtrów w razie potrzeby przyczyni się do obniżenia tempa wymiany ciepła, w wyniku czego nastąpi marnotrawstwo energii, skrócenie żywotności urządzeń i wyższe rachunki za energię; niski przepływ powietrza może doprowadzić do powstania lodowatych cewek parownika, które mogą całkowicie zatrzymać przepływ powietrza.
Dodatkowo bardzo zabrudzone lub zatkane filtry mogą powodować przegrzanie podczas cyklu ogrzewania i wtedy konieczna wymiana pieca z uzyskaniem dofinansowania jego wymiany przykładowo w Warszawie, a nawet pożar.
Ponieważ klimatyzator przenosi ciepło pomiędzy wężownicą wewnętrzną a zewnętrzną, oba urządzenia muszą być utrzymywane w czystości. Oznacza to, że oprócz wymiany filtra powietrza w cewce parownika, konieczne jest również regularne czyszczenie cewki skraplacza.
Niezastosowanie się do zaleceń dotyczących utrzymania w czystości skraplacza może spowodować uszkodzenie sprężarki, ponieważ wężownica skraplacza jest odpowiedzialna za odprowadzanie zarówno ciepła wewnątrz pomieszczenia (wykorzystywanego przez parownik), jak i ciepła wytwarzanego przez silnik elektryczny napędzający sprężarkę.
Efektywność energetyczna
Od lat 80. ubiegłego wieku producenci urządzeń HVAC dokładają wszelkich starań, aby zwiększyć wydajność produkowanych przez nich systemów. Początkowo wynikało to z rosnących kosztów energii, a ostatnio było napędzane zwiększoną świadomością kwestii środowiskowych. Ponadto poprawa wydajności systemu HVAC może również przyczynić się do poprawy zdrowia i produktywności mieszkańców. W Stanach Zjednoczonych EPA nałożyła na przestrzeni lat zaostrzone ograniczenia. Istnieje kilka sposobów zwiększenia wydajności systemów HVAC.
Energia grzewcza
W przeszłości ogrzewanie wody było bardziej efektywne dla ogrzewania budynków i było standardem w Stanach Zjednoczonych. Obecnie systemy wymuszonego powietrza mogą podwoić się w przypadku klimatyzacji i cieszą się większą popularnością.
Niektóre korzyści płynące z systemów wymuszonego powietrza, które są obecnie szeroko stosowane w kościołach, szkołach i rezydencjach wyższych, są lepsze efekty klimatyzacji oszczędności energii do 15-20%.